Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

CANLI YAYIN İZLEYİN...

 
 
 

GALERY

ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

Tüm Anketler

SİTEDE ARA


Gelişmiş Arama

SİTEMİZE ZİYARETLER!

 
Bugün Tekil528 
Bugün Çoğul643 
Toplam Tekil 8635481 
Toplam Çoğul12581659 
Ip 185.50.70.3

REKLAM

 

DESTEK

Dr. Ahmet Çağıl Sohbet

 
Dr. Ahmet Cemil Çağıl'ın Özgeçmişi
 
Osman Nuri Bey ve Dilber Hanımın evladı olan Dr. Ahmet Cemil Çağıl, 1932 yılı sonbaharında babasının öğretmenlik yaptığı Yozgat ili Ahmet Fakılı Köyü'nde dünyaya geldi. 1944 yılında ilkokulu bitirdikten sonra 1947'de İskilip ortaokulundan, 1950'de Çorum lisesinden mezun oldu.
 
1950'de Ankara Tıp Fakültesi'ne başladıysa da tahsiline 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde devam etti. Bu yıllarda 125 TL. devletten burs alarak okuyor, yaz aylarında İskilip'e gelip tatil yapmak yerine hastanelerde hocalarının yanında pratiğini geliştiriyordu.
 
1956 yılında Tıp Fakültesini bitirerek Zonguldak'ın Ulus kazasına doktor olarak tayin edildi. 1957'de askere giden Dr. Ahmet Bey, Diyarbakır'da yedek subaylığını tamamladıktan sonra bir muayenehane açarak bu ile yerleşti. Uzun yıllar Diyarbakır halkına maddi-manevi hizmetlerde bulundu.
 
Dr. Ahmet Bey, hastalarıyla yakından ilgilenmesi, fakirleri gözetmesi ve babasının tavsiyesine uyarak Cuma günleri hastalarını ücretsiz muayene etmesindne dolayı kısa zamanda tanınıp Diyarbakır halkının sevgi ve saygısını kazandı.
 
1965 yılında Gavs-ı Kasrevi Seyyid Abdulhakim hazretlerini tanıdı. Bu ilk görüşmenin hikayesi şöyledir: 1965 yılında hemşerisi Ahmet Şahin beyin tayini Diyarbakır'a çıkar. Ailecek görüşürler. Ahmet Şahin bey her hafta sonu aksatmadan mürşidini ziyarete gitmektedir. Doktora beraber ziyarete gitmeyi teklif eder. Doktor beyin şahit olduğu bazı yöresel uygulamalardan dolayı bu konuda ki kanaati olumsuzdur. Ahmet Şahin bey, gözleriyle görerek kanaat sahibi olmasını ister ve âlimleri ziyaretin önemini anlatarak onu iknâ eder. Doktor beyin arabasına binerek Kasrik köyüne doğru yola çıkarlar. Köyün yolu yoktur. Yakınlarda bir yere arabayı bırakarak, üç kilometrelik çamurlu patika yolu yürüyerek tırmanırlar. Camiye girince Gavsı Kasrevi (ks) hazretlerinin pencere kenarında Kuran-ı Kerim okurken yandan çarpan ikindi güneşinin ışıklarıyla oluşan muhteşem siluetiyle karşılaşırlar. Gavsı Kasrevi (ks) hazretleri Doktor Bey'e kendi öz babası şeklinde görünür.
 
Ahmet Şahin Bey ise Doktor'un o anda etkilendiğini, karşılaştığı bu muhteşem siluete görür görmez vurulduğunu ifade ediyor. Bundan sonra Gavsı Kasrevi (ks) hazretleri nerede ise Dr. Ahmet Bey de oradadır. Hafta sonu tatillerde, fırsat bulduğunda, emredildiğinde Gavsı Kasrevi (ks) hazretlerinin yanındadır. Devam eden yıllarda bütün hizmetlerin içinde o vardır. Her türlü hizmeti itirazsız, canu gönülden teslimiyetle, aşk ve muhabbetle yapar.

Dr. Ahmet Çağıl; Makina Müh. Mehmet Çağıl ve Mustafa Çağıl’ın kardeşidir. Oğulları Dr. Hasan Çağıl (Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı); Dr. Hüseyin Çağıl (Emsey Hastanesi-İstanbul), Taha Çağıl (Elektronik Mühendisi) ve Sıddık Çağıl (Semerkand Gurubu Yönetici) ve Opr.Dr. Nurullah Çağıl’ın da babasıdır.

26 Nisan 2013 günü ebedi aleme intikal etmiştir.
 
Hizmetle geçirdiği nurlu çalışma hayatının ardından emekliliğini müteakip Dr. Ahmet Bey 1994 yılında Çorum'a gönerek hizmetlerine devam eder.

Dr. Ahmet Çağıl'ın kabri sevdiklerinin yanında, günümüz ehli beyt diyarı olan Adıyaman Kahta ilçesi Menzil köyü Merkadı Şerif kabristanlığındadır.
 
Kendi anlattığı anı ve tasavvufi sohbetlerinden oluşan Yar İle Şimdi adlı kitabından alıntıdır.

******** BİR ANI *******
 
Rahmetli Doktor Ahmet Çağıl abi başından geçen bir olayı Gavs-ı Sani Hazretlerinin kardeşi Seyyid Abdülhalim'e anlatmış. Seyidimde bize anlattı.

Diyarbakır'da doktorluk yaparken, doktor azdı.Evlere de gidiyorduk. Kim çağırsa Allah rızası için koşuyorduk. Bütün insanlara yardım etmeye çalışıyorduk. İrşat faaliyetlerine de devam ediyordum. İnsanlar tövbe edip, vatanını miletini seven Allah'tan korkan insan oluyordu. Bazı çevreler bundan rahatsızlık duymuş olmalı ki, gece doktor lazım deyip üç kişi geldi. Bende hemen arabaya bindim. Madem, niyetleri beni öldürmekmiş. Gittik, beni ıssız bir yere getirdiler, sonra arabadan in dediler. Anladım beni öldürecekler. Gavsı Bilvanisi Hazretlerinden himmet istedim. Üçüde sallandılar yere düştüler kendiliğinden. Bende hemen arabaya bindim. Geri Diyarbakır'a geldim. Himmetleriyle kurtuldum. Gavsı Bilvanisi Hazretlerinin yanına gittiğimde başımdan geçenleri anlattım. Gavs Hazretleri artık evlere gitme buyurdular. Ondan sonra evlere gitmedim. Hastanede hastalara bakmaya başladım. 

Nakleden; S. Mehmet Erol - Zile

Allahu Teala Dr. Ahmet Çağıl büyüğümüzün makamını âli etsin. Ne mutlu ona, Sadatı Kiram'a sadık bir mürid olarak göç etti, darısı bizlere inşaAllah.


***************
 
 Rahmetli Dr. Ahmet Çağıl'ın katıldığı Semerkand Tv'de yayınlanan Kasrik'ten Geçenler programı videoları..Kendi anlattığı anı ve tasavvufi sohbetlerinden aşağıda ki kitaplarını üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Etiket: Doktor, dr ahmet Çağıl, sofi, hayatı, özgeçmişi, sohbetleri

Bu sayfa 83935 defa görüntülenmiştir.
MENZYL SYLSYLE-Y ALYYYE

Söz ve Resim
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)

SÖZLÜK

(c) Web sitemizin Vakıf, dernek vb. kuruluşlar ile resmi bir bağı kesinlikle yoktur, tamamen kişisel çabalarla kurulmuş bir web sitesidir. Ancak istifade edilmesi için yazı ve linklerini kaynak belirterek yayınlayıp, destek verdiğimizde olabilir. Ayrıca diğer kaynaklardan, ehli sünnet çizgisinde gördüğümüz çalışmaları kaynak göstererek sitemizde yayınlamaktayız. Niyetimiz, sayısız faydasını gördüğümüz, Kuran ve Sünnet esaslı bu yüce Nakşibendi yolunu insanların tanıması ve istifade etmesine vesile olabilmektir. Sitemizden emeğe saygı çerçevesinde kaynak göstererek her türlü alıntı yapılabilinir. www.NaksibendiTarikati.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im